15 Jun
15Jun

Pırlanta Renk Skalası

Pırlanta renk skalası D harfi ile başlamaktadır. Genel olarak iki pırlanta arasındaki renkler karşılaştırıldığı zaman iki pırlanta birbirinden en az iki derece farklı olmalıdır. Bu şekilde aradaki fark daha iyi anlaşılabilmektedir.

Pırlantada G, F, H Ne Anlama Gelir?

Pırlanta renk skalasında bulunan F pırlanta ekstra beyaz pırlanta sınıfında en yüksek olan pırlantadır. İçerdiği renk bakımından E pırlantadan farkı gemologlar tarafından ayırt edilebilir. Ayrıca fiyat bakımından D ve E renk pırlantaya göre daha uygun olduğu için ekstra beyaz pırlanta sınıfında bulunan pırlantaların en çok tercih edilen modelidir. 

Diğer bir renk olan G ve H renk pırlanta ise sarı renge dair hiçbir iz barındırmayan pırlanta derecesidir. Ülkemizde ise en fazla tercih edilen pırlantalardır. Beyaz renk gösteren G ve H renk pırlantalar uygun fiyatlarda sarılmaktadır.

Pırlantalar arasında en değerli olan renk D renk pırlantadır. Hiçbir zaman renk göstermeyen, içerisinde az farklı renk barındıran ve gelen ışığı en iyi şekilde yansıtan pırlanta rengidir. Ülkemizde çok yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Özellikle pırlantada renk unsurunu önemsemeyeneler tarafından tercih edilmektedir.

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.